Mechanical cable lug LUG6-50/8LV
The cable lugs are used for terminating conductors of up to 1 kV cables. Because of the shear head bolt construction no crimping tools are needed. The required torque is achieved by tightening the bolt until the head breaks off. The lug is longitudinally water tight and is suitable for aluminium conductors, both solid and stranded as well as for sector shaped and circular conductors.
  • Shear head technology – no compression tools.
  • Wide range – suitable for solid, stranded, sector and round conductor.
  • Suitable for Al and Cu conductors.
Code LUG6-50/8LV
GTIN 6438100321895
Name Mechanical cable lug
Al 6-50 mm² ø 8.5 mm
Contact sales
Technical information
Technical specifications
Standards
Standards IEC 61238-1
Technical information
Conductor material Al
Cross section stranded circular 6 ... 50 mm²
Cross section solid circular 6 ... 50 mm²
Cross section stranded sector 6 ... 50 mm²
Cross section solid sector 6 ... 50 mm²
Dimensions
Weight 0.039 kg
Height 31 mm
Width 20 mm
Length 60 mm
Conductor hole diameter 10 mm
Palm hole diameter 8.5 mm
Palm holes quantity 1
Mechanical
Tightening torque Nm 11 Nm
Features
Rated maximum voltage 0,6/1 (1,2) kV
ETIM
ETIM Class EC001054
Nominal cross section aluminium, RM 6 ... 50 mm²
Nominal cross section aluminium, RE 6 ... 50 mm²
Nominal cross section aluminium, SM 6 ... 50 mm²
Nominal cross section aluminium, SE 6 ... 50 mm²
Bolt dimension (metric) 11
Material conductor Aluminium
Surface protection Bare
With shear-off head Yes
Packaging
Plastic bag
Size 1 pcs
Depth 100 mm
Height 10 mm
Width 300 mm
Weight 0.139 kg
Volume 0.3 l
Carton
Size 100 pcs
Depth 375 mm
Height 115 mm
Width 250 mm
Volume 10.78125 l
Pallet package
Size 7000 pcs
Depth 1200 mm
Width 800 mm